Τρίτη 23 Αυγούστου 2011

Γιώργος Παράσχος

Ο Γιώργος Παράσχος γεννήθηκε στις 23 Αυγούστου 1952 στη Θεσσαλονίκη, είναι παλαίμαχος Έλληνας ποδοσφαιριστής από τη Μακεδονία και τώρα προπονητής. Αγωνιζόταν ως αμυντικός και αμυντικός μέσος και ξεπέρασε τις 300 συμμετοχές στο πρωτάθλημα Α΄ Εθνικής κυρίως με την Καστοριά.

Βιογραφικό

Σαν ποδοσφαιριστής ξεκίνησε την καριέρα του από την ακαδημία του ΠΑΟΚ το 1967. Έγινε επαγγελματίας το 1971 και από το 1974 μεταπήδησε στην Α.Ο. Καστοριά, με την οποία έπαιξε ως το 1985. Ήταν μέλος της ομάδας της Καστοριάς που κατάκτησε το Κύπελλο Ελλάδας του 1980, επικρατώνταςστον τελικό του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με σκορ 5-2 και την επόμενη σεζόν αγωνίστηκε στο Κύπελλο Κυπελλούχων.

Στην Εθνική ομάδα

Ο Γιώργος Παράσχος έπαιξε 4 φορές στην Εθνική Ελλάδας. Η πρώτη συμμετοχή του ήταν στις 21/9/1977 σε φιλικό με τη Ρουμανία.

Αγωνίστηκε στα εξής ματς:
21/9/1977 σε φιλικό με τη Ρουμανία στο Βουκουρέστι, στο οποίο έπαιξε στο β΄ ημίχρονο (σκορ: 1-6).
16/11/1977 κατά της Γιουγκοσλαβίας για το Βαλκανικό Κύπελλο (σκορ: 0-0).
15/10/1980 στη μεγάλη νίκη της εθνικής με 1-0 εκτός έδρας επί της Δανίας για τα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου.
11/11/1980 στο τιμητικό ματς για το Μίμη Δομάζο με την Αυστραλία στη Λεωφόρο (σκορ: 3-3), το οποίο ήταν το μοναδικό στο οποίο αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά.

Προπονητής

Εργάστηκε ως προπονητής για πρώτη φορά το 1994 στην Αναγέννηση Καρδίτσας και στη συνέχεια σε διάφορες ομάδες στην Ελλάδα και στον ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο. Το Φεβρουάριο του 2010 συμφώνησε με τον Πανιώνιο. Τη μεγαλύτερη και πιο επιτυχημένη θητεία είχε στη Χαλκηδόνα, την οποία ανέβασε στην Α΄ Εθνική το 2002-03 και παρέμεινε πέντε σεζόν βγάζοντάς την στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, όπου αγωνίστηκε ως Ατρόμητος, μετά τη συγχώνευση με την ομάδα του Περιστερίου. Ως το 2009 σε 309 αγώνες ως προπονητής στην Α΄ Εθνική έχει ρεκόρ: 110 νίκες, 74 ισοπαλίες, 125 ήττες.