Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου 2011

Ιεροκλής Στολτίδης

Ο Ιεροκλής Στολτίδης γεννήθηκε στις 2 Φεβρουαρίου 1975, είναι Έλληνας ποδοσφαιριστής, ο οποίος αγωνίζεται ως αμυντικός μέσος στον Α.Ο. Κέρκυρα.

Καριέρα

Ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του καριέρα στους Πόντιους Κοζάνης στη Δ΄Εθνική. Το 1992 υπέγραψε στον Ηρακλή, στον οποίο παρέμεινε για 11 χρόνια. Έκανε το ντεμπούτο του στην Α΄Εθνική το Δεκέμβριο του 1992, αλλά δεν έγινε βασικός μέχρι την αγωνιστική σεζόν 1995/96. Την περίοδο 2002/03 ξεχώρισε, καθώς αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίχτης της ομάδας του.

Τον Ιούνιο του 2003, ύστερα από 234 παιχνίδια πρωταθλήματος με τη φανέλα του Ηρακλή, υπέγραψε διετές συμβόλαιο στον Ολυμπιακό για να αντικαταστήσει τον Ζε Ελίας. Τη σεζόν 2003/04 κρίσιμα γκολ του εναντίον του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ τον κατέστησαν πλέον αγαπητό στους οπαδούς του Ολυμπιακού. Επίσης, πήρε την πρώτη του γεύση από το UEFA Champions League, σκοράροντας δύο φορές σε πέντε εμφανίσεις.

Τη σεζόν 2004/05 είχε 25 συμμετοχές και 2 γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα. Έπαιξε και στα 540 λεπτά του UEFA Champions League σκοράροντας μάλιστα το νικητήριο γκολ εναντίον της μετέπειτα πρωταθλήτριας Ευρώπης Λίβερπουλ.
Την ίδια περίοδο κέρδισε το πρώτο του πρωτάθλημα και κύπελλο Ελλάδος.

Την περίοδο 2005/06 συμμετείχε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος εναντίον του Παναθηναϊκού, ανοίγοντας το σκορ στη νίκη του Ολυμπιακού με 0-2, ενώ το τέλος της περιόδου αυτής τον βρήκε να κατακτά εκ νέου το νταμπλ.
Εθνική Ελλάδος

Ο «Ιέρο» ήταν μέλος της Εθνικής ομάδας Νέων της Ελλάδας που έχασε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 1998 από την Ισπανία. Στην Εθνική ομάδα Ανδρών έπαιξε για πρώτη φορά το Νοέμβριο του 1999, ενώ την εκπροσώπησε και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 στην Αθήνα ως μέλος της Ολυμπιακής ομάδας.